Messingi avastamine ja ajalugu

Messing on üks vanimaid metallisulameid, mida inimkond tunneb. Messingit kasutati juba üle 2500 aasta tagasi, kuigi varasematel aegadel ei mõistetud selle täpset koostist. Esimesed messingist esemed leiti Vana-Roomast, kus sulamit kasutati müntide, kaunistuste ja tööriistade valmistamiseks. Kuna messing oli pehmem kui pronks, kuid samas korrosioonikindlam kui puhas vask, sai see kiiresti populaarseks erinevates käsitöö- ja tööstusharudes. Keskaegses Euroopas hinnati messingit eelkõige muusikariistade ja kirikuornamentide valmistamisel.

Tööstusrevolutsiooni ajastul leidis messing uue hingamise, kui selle tootmine muutus odavamaks ja lihtsamaks. Tänu oma elektrijuhtivusele ja antibakteriaalsetele omadustele hakati seda laialdaselt kasutama torustikes, laevanduses ja elektroonikatööstuses.

Põnevad kasutuskohad

Messingit kasutatakse tänapäeval paljudes ootamatutes ja ekstreemsetes kohtades:

  • Kosmosetööstuses – tänu oma vastupidavusele ja mitte-sädemeid tekitavale omadusele leiab messing rakendust kosmoselaevade komponentides.
  • Relvad ja laskemoon – messingist valmistatakse padrunikesti, kuna see on tugev, kuid samas piisavalt pehme, et tagada ohutu ja efektiivne kasutus.
  • Muusikariistad – trompetid, saksofonid ja muud puhkpillid on valmistatud messingist, kuna see võimaldab rikkalikku ja täpset heli.
  • Arhitektuur ja sisekujundus – ajalooliselt on messingit kasutatud luksuslikes hotellides, paleedes ja teistes esinduslikes hoonetes, sest see annab elegantse ja ajatu välimuse.
  • Tervishoid ja meditsiin – antibakteriaalsete omaduste tõttu kasutatakse messingit sageli haiglates ja meditsiiniseadmetes, vähendades bakterite levikut.

Messing ja ringmajandus

Messing on erakordselt väärtuslik ringmajanduse seisukohalt. Kuna sulam säilitab oma omadused ka pärast mitmekordset ümbertöötlemist, on see ideaalne materjal taaskasutuseks. Vanametallina kogutud messing sulatatakse ja kasutatakse uute toodete valmistamiseks, aidates vähendada loodusvarade tarbimist ja keskkonnamõju.

CRONIMETis anname vanametallile uue elu ning aitame kaasa ressursisäästlikule tulevikule. Kui sul on messingist vanametalli, too see meile – nii aitad kaasa puhtama ja jätkusuutlikuma tööstuse arendamisele!

Kas teadsid?

  • Messing ei tekita sädet, mistõttu kasutatakse seda tööriistade valmistamisel plahvatusohtlikes keskkondades.
  • Mõned vanad messingist mündid ja antiikesemed võivad olla väärt sadu või isegi tuhandeid eurosid.
  • Messing on isepuhastuv materjal – see hävitab looduslikult baktereid ja seeni oma pinnalt!