Loome puhtama tuleviku

Tulevik on rohemajandus

Vähendame CO2 emissioone

Alati head hinnad

Hoiame kokku energiat

Metallid on taaskasutatavad

Säästame veevarusid

21.05.2021

Metallidest kasutatakse tänapäeval pakenditena terast ja alumiiniumi, neist viimane käib sõna otseses mõttes meie käest läbi igapäevaselt. Näiteks Euroopas toodetakse igal aastal 33 miljardit alumiiniumist joogipurki, mille kaal kokku on umbes 495 tuhat tonni.

Võrreldes rauaga on alumiinium väga noor metall – puhtal kujul saadi boksiidist metalset alumiiniumi alles 1825. aastal ning kuni odavama tootmismeetodi leiutamiseni 1852. aastal oli see kullast kallim. Lehtalumiinium jõudis turule 1910. aastal. Alumiiniumpurgid võeti kasutusele 1959. aastal, umbes samal ajal võeti kasutusele ka lahti tõmmatav kaas.

Samas on ühe alumiiniumpurgi tootmiseks vaja 2,2 liitris bensiinis sisalduvat energiat, rääkimata muudest ressurssidest. Ühe alumiiniumpurgi taaskasutamisel säästetava energiaga saab vaadata 3 tundi televiisorit. Seitsme konservpurgi taaskasutamisel säästad rohkem energiat, kui seda läheks vaja 60 vatise pirni kasutamisel/põletamisel 24 tunni jooksul.

Vähesed materjalid on sama kergesti ringlussevõetavad kui alumiinium - alumiinium on lõpmatult ümbertöödeldav. Selle ümbertöötlemiseks on vaja ainult 5% esmase metalli tootmiseks vajalikust energiast. Ja tegelikult on 75% kogu kunagi toodetud alumiiniumist endiselt kasutusel.

Hea teada!

Ühe tonni alumiiniumi taaskasutamine säästab:

· kuni 6 tonni boksiiti;

· 9 tonni CO2 heitkoguseid;

· kuni 4 tonni kemikaale;

· 14 MWh elektrienergiat.

Ülemaailmselt säästab alumiiniumi ringlussevõtt igal aastal rohkem kui 100 miljonit tonni CO2.

Menüü

See veebileht kasutab küpsiseid
Tutvu meie andmekaitsereeglitega.