Loome puhtama tuleviku

Tulevik on rohemajandus

Vähendame CO2 emissioone

Alati head hinnad

Hoiame kokku energiat

Metallid on taaskasutatavad

Säästame veevarusid

12.01.2022

Eesti suurim vanametalli ringmajandusettevõte CRONIMET Nordic suunas mullu taaskasutusse 637 tuhat tonni vanametalli, mida on 32 protsendi võrra rohkem kui aasta varem.

Pic5

Pic4

Pic3
Hoomamaks paremini CRONIMETi kogutud metalli kogust, võib võrdluseks tuua maailma mõne tuntuma ehitise. Näiteks kaalub maailma ilmselt kuulsaim teraskonstruktsioonehitis – Eiffeli torn – „ainult“ 7300 tonni. Seega saaks mullu Cronimeti kogutud metallist ehitada 87 Eiffeli torni. Maailma kõrgeima hoone, Dubais asuva 828meetrise raudbetoonist pilvelõhkuja Burj Khalifa ehitamisel aga kulus koguni 55 000 tonni terasarmatuuri ehk CRONIMETi kogutud metallist piisaks umbes 11 Burj Khalifa jaoks.
„Maakide kaevandamine ja sellest metallide tootmine on väga ressursimahukas ja loodust saastav protsess. Seepärast ongi oluline anda uus elu nii suurele hulgale metallijäätmetele kui vähegi võimalik,“ ütles CRONIMET Nordicu juht Eva Pedjak. Rauamaagist ühe tonni terase tootmisel paisatakse õhku ligi kaks tonni CO2, värviliste metallide puhul veelgi rohkem. Lisaks kulub metallide tootmise eri etappidel, sh metallimaakide ja söe kaevandamisel, hulgaliselt energiat ja vett. „Lisaks energia ja vee säästmisele, aitab mullu meie poolt uuele elule suunatud vanametallide kogus hinnanguliselt ära hoida üle 750 tuhande tonni CO2 õhku paiskamise, mis juhtuks, kui ringmajandusse suunamise asemel toodetakse sama kogus metalle maakidest.“
CRONIMET Nordicu missioon on pakkuda tasakaalu tööstuse üha kasvava toorainevajaduse ja loodusressursside kasutamise vahel, aidates sellega kaasa puhtama elukeskkonna loomisele.
Seetõttu kogub ettevõte igal aastal kokku ja transpordib üle maailma erinevatesse tehastesse taaskasutamiseks sadu tuhandeid tonne värvilist, roostevaba ja musta metalli. Viimane jõuab laevadega suuremas osas Türki. Roostevaba metall liigub peamiselt Soome ja Rootsi, vähemal määral ka Aasiasse.
Eestis asuvad CRONIMETi metallikogumisplatsid Tallinnas, Tartus, Viljandis, Kohtla-Järvel, Jõgeval ja Paldiskis, kuid ettevõte opereerib ka Lätis, Leedus, Poolas, Soomes ja Rootsis.

Menüü

See veebileht kasutab küpsiseid
Tutvu meie andmekaitsereeglitega.