Ajaleht märgib, et vanametalli ringmajandusettevõtte käive kerkis kahe aastaga 149 miljoni euro pealt 330 miljonile ehk 121% ning ärikasum 4,6 miljoni juurest 10,8 miljonile ehk 133%.
Ettevõtte juht Eva Pedjak rääkis, et aegade parima tulemuse juures mängis oma rolli loomulikult ka metallide hinnatõus, kuid samal ajal pingutati mahu suurendamise nimel.
Töö maine parandamiseks
Ligi poolteist aastat tagasi alustas CRONIMET Eesti turul ka mainekujundusega – rõhuti rohelisele mõtteviisile ja metalli ringmajanduse olulisusele.
“Ma võtsin üheks enda südameasjaks vanametalli maine parandamise. Oleme palju investeerinud kommunikatsiooni ja vanametalli ringmajanduse tutvustamisse laiemale lugejaskonnale. Tõenäoliselt on Eesti-sisene ost tänu sellele teatud määral suurenenud ning meie tuntus laienenud,” arvab Pedjak.
CRONIMETi edu tõestab kasvav maht: kui veel 2019. aastal töötles ettevõte 380 000 tonni metalli, siis 2020. aastal oli maht 483 000 ja 2021. aastal juba 637 000 tonni.
Samas tõdeb Pedjak, et CRONIMET Nordic ostis olulisel määral roostevaba vanametalli sisse Venemaalt, kuid pärast Ukraina sõja algust lõpetas rahvusvaheline CRONIMET Grupp äri Venemaaga. Grupi vaates ei olnud Venemaa maht olulise suurusega, kuid Eesti üksust mõjutas see kõige rohkem. “Seoses sellega tuleb kindlasti ka käibe langus,” prognoosib Pedjak.
Uus ärisuund
Vene turuosa asendamiseks hakkas CRONIMET uut metalli Türgist sisse ostma ja edasi müüma. “Me oleme importinud kolm laeva uut materjali, mida lähiturgudel müüa, kaasa arvatud Eestis. Me otsime järgmist nišši,” ütleb Pedjak.
Pedjak lisas, et kuni tänavuse maini olid CRONIMETi igakuised käibed suured tänu metalli kõrgele hinnale ja suuremale mahule. Teine poolaasta tuleb aga paari viimase aastaga võrreldes tõenäoliselt vaikne.
Äripäeva analüüs koroonakriisi suurematest võitjatest ja kaotajatest käibe ja kasumi arvestuses valmis 2019. aasta Eesti 100 edukama ettevõtte baasil, kellel on esitatud 2021. aasta majandusaruanne. Koroonakriisi kõige suurem võitja on koroonatestimisega miljoneid võitnud Synlab. Nimelt sai Synlab 2020. aastal koroonatestimisel riigi partneriks, mis tähendas, et enamik Eestis tehtud teste analüüsiti Synlabi laborites. Esikolmikusse mahtusid veel Eesti Gaas AS ja naftasaadusi punkerdav Bunker Partner OÜ.