Tõenäoliselt kasutas sõna tsink esimesena Paracelsus, Šveitsis sündinud sakslasest keemik ja arst. Vanal ajal räägiti seitsmest metallist, kaheksanda, Zincum’i, lisas sinna ritta 1526. aastal just Paracelsus. Eesti keelde jõudis see sõna Tartu Ülikooli emeriitprofessori Huno Rätsepa andmetel alles 19. sajandil (näiteks 1863 „Eesti Postimehes” sinkvalge) saksa Zink vahendusel. Saksa sõna seostatakse sõnadega Zinn ‘tina’ ja Zinken ‘sakk’. Tähendus viitab saksa keeles ilmselt hambasarnasele, teravaotsalisusele või sakilisele osale ja kuna tsingi metalli kristallid on okkasarnased, siis näib selle tähenduse päritolu üsna usaldustäratav.
Tsink on kõige enam kasutavatest metallidest neljandal kohal. Kasutatavuse poolest edestavad seda vaid raud, alumiinium ja vask.
Tsingi puhta metallina avastajaks peetakse tihti sakslasest keemikut Andreas Marggrafi, kes elas 18.sajandil. Idamaade kaupmehed tõid Inglismaale tsinki 1700. aastatel. Arvatakse, et nad tõid kaasa ka tsingi sulatamise saladuse, kuid tõendid selle kohta puuduvad.
Iidses Indias oli tsingi tootmine väga levinud. Paljud kaevandamiskohad Zawari kaevandustes töötasid isegi 1300–1000 eKr. Tsingisulamid on kasutusel olnud sajandeid.
Kõige laialdasemalt kasutatav tsingi sulam on messing, kus vasele on lisatud 9–45% tsinki. Messing ehk valge vask on samuti saksa laen 19. sajandist. Sõna kaugem päritolu pole selgunud, on arvatud olevat kreeka laenu. Messingist esemeid aastatest 1400–1000 eKr on leitud Iisraeli aladel ja 87% tsingisisaldusega asju on leitud eelajaloolises Transilvaanias.

Tsink on oluline komponent ka meie toidulaual.

Tsink:

  • Tsinki kasutatakse terase galvaanimiseks, et korrosiooni ära hoida.
  • Tsinki kasutatakse sellistes sulamites nagu messing, nikliga kaetud hõbe, uushõbe ning trükimasinate metallina ja tinutamisel.
  • Tsingist on vermitud münte, alates 1982. aastast on USA 1-sendiste müntide südamik tsingist.
  • Tsinki kasutatakse survevalandina, eriti autotööstuses.
  • Tsinki kasutatakse anoodina patareides.
  • Tsinki kasutatakse kaitsetoimelise anoodina paatidel ja laevadel, millel kasutatakse katoodilist pihustamist, et vältida korrosiooni.
  • Tsinki kasutatakse tänapäevases oreliehituses tavapäraste plii/tinasulamite asendamiseks, kuna see on tonaalselt pliist/tinast peaaegu eristamatu. Samuti on see praktilisem säästlikkuse seisukohalt ja kergema massiga.
  • Tsinkkloriidi kasutatakse deodorandina ning isegi puidu säilitusvahendina.
  • Tsinksulfiidi kasutatakse luminestsentsi värvainena kellaosutitel ja muudel esemetel, mis pimedas helendavad.

Tsink on esmatähtis element, mis on vajalik elus püsimiseks. Tsink leidub austrites, enamikus loomsetes valkudes, ubades, pähklites, mandlites, teraviljas, kõrvitsa ja päevalille seemnetes. Kliinilised uuringud on näidanud, et koos antioksüdantidega võib tsink aeglustada lihaste vanusest tulenevat degeneratsiooni.
Vaata siit, millist hinda saad Cronimetis tsink- ja messingmaterjali eest.