„Tahame juhtida inimeste tähelepanu sellele, et vanametallil on suur väärtus ja seda mitte ainult ringmajandusse suunatuna,“ ütles CRONIMETi juht Eva Pedjak. „Seepärast kutsume inimesi üles märkama vanametalli kasutamise võimalusi hoopis muude nurkade alt ja oma ideid ka teostama.“ CRONIMETi vanametalli kunstikonkursil ei ole stiili-, žanri- ega vormipiiranguid. Osaleda saavad võrdselt nii suured skulptuurid ja installatsioonid kui ka väikesed lahendused, kus vanale metallesemele on antud uus elu kodu kaunistamiseks või koguni miniatuurse tarbeesemena, mille ülesanne on näiteks küünalt või salvrätte hoida.

Konkursil osalemiseks:

  • tuleb hiljemalt jaanipäevaks oma töö üles pildistada ning saata pildid koos lühikese ideekirjeldusega ja selgitusega, mis materjalist ja/või algsest esemest on töö tehtud, aadressile info@em.ee.
  • kõik tööd võistlevad ühes kategoorias ja žürii hindab ennekõike idee originaalsust, töö keskkonda sobilikkust ja tarbeesemete puhul ka funktsionaalsust.

„Seadsime konkursi tingimused nii, et osaleda saaksid kõik, kel huvi. Niihästi maamajapidamised, kus on ruumi ja avarust suurte vormide esitamise jaoks kui ka korteris elavad inimesed mõne väikevormiga,“ selgitas Eva Pedjak. „Sinna vahele mahub kõike – olgu selleks aiamööbel, metalliinstallatsioon-lillepeenar või õnne toov vana hobuseraud kunstitööks kujundatuna – piiriks on ainult looja fantaasia, kuidas metallile uus elu anda. Osaleda võivad ka tööd, mis on valminud enne käesoleva konkursi väljakuulutamist.“
Lisaks peaauhinnale – Rally Estonia perepassile kahele täiskasvanule ja kahele lapsele – loosib CRONIMET konkursil osalejate vahel välja viis komplekti dressipluuse ja nokkmütse. Võitjatega võtame ise ühendust 1.juulil.

Heategevuslik skulptuur

CRONIMET laseb ka ise valmistada vanametallist skulptuuri, mille paneb juulis Rally Estonia ajal heategevuslikule oksjonile. Skulptor Kalle Pruudeni taiese müügist saadava tulu annetab CRONIMET Ukraina põgenike laste haridustee jätkamise heaks. Eesti Kunstiakadeemia skulptuuri eriala 1995.aastal lõpetanud Kalle Pruuden on oma töödes muu materjali hulgas vanametalli kasutanud ka varem. Pruuden on teostanud kolm isikunäitust ja tema töid võib püsivalt näha Eestis, Soomes, Inglismaal ja Austraalias
Eesti suurim vanametalli ringmajandusettevõte CRONIMET Nordic on Rally Estonia suurtoetaja, koos ollakse ka Rohetiigri programmi asutajaliikmed. CRONIMET Nordic panustab tasakaalu loomisele tööstuse toorainevajaduse ja loodusressursside säästliku kasutamise vahel – nii suunati eelmisel aastal uuele elule 637 tuhat tonni vanametalli, ettevõtte müügitulu oli 330 miljoni eurot. Ettevõtte juht Eva Pedjak valiti EY Eesti Aasta Ettevõtja 2022 finalistide hulka.

Vanametallist valminud kunst. Mereakadeemia „Masin“, Kalle Pruuden 2019
Vanametallist valminud kunst. Utilitase „Puu“, Kalle Pruuden 2019