Inimesed on vaske kasutanud vähemalt 10 000 aastat. Rohkem kui 97% kogu kunagi kaevandatud ja sulatatud vasest on kaevandatud alates 1900. aastast. Peamised vase maakmineraalid on kalkopüriit (sisaldab vaske 34,6%), borniit (vaske 5–65%) ja kalkosiin ehk vaseläik (vaske 79,8%).170 vaske sisaldavast mineraalist kasutatakse vase tootmisel 17. Vask on üks tähtsamaid tööstuslikke metalle, olles kasutatud koguse poolest raua ja alumiiniumi järel kolmandal kohal.
Maailma suurim vasetootja on Tšiili, mille aastane toomismaht on umbes 5,6 miljonit tonni. Tšiilis asub ka maailma suurim lahtine vasekaevandus – Chuquicamata karjäär. Suuremaid tootjaid leidub veel Peruust, Kongost, USA-st ja Hiinast. Nende tootmismahud moodustavad Tšiili vastavast näitajast aga vaid väikese osa.
Vaske hinnatakse selle soojus- ja elektrijuhtivuse, plastilisuse, vormitavuse ja korrosioonikindluse poolest. Umbes kolm neljandikku vase kogutarbimisest moodustavad elektriga seotud valdkonnad, sealhulgas toitekaablid, andmekaablid ja elektriseadmed. Vaske kasutatakse ka jahutus- ja külmutustorudes, soojusvahetites, veetorudes ja tarbekaupades. 

Avatud vasekaevandus Tšiilis.

Lõppenud aastal toodeti ligi 22 miljonit tonni vaske, kus juures üleminek taastuvatele energiaallikatele suurendab selle metalli nõudlust. Vasenõudlus kasvab aastas ligi 600 000 tonni võrra ja see kasv kiireneb.
Akupankade, elektriautode ja muude energiasüsteemide elektrifitseerimiseks tarviliku tootmine nõuab sedavõrd palju vaske, et 2030. aastaks ulatub vase puudujääk kuue miljoni tonnini, kirjutas Kristjan Port ERRis.
Sisepõlemismootoriga sõiduki ehitamiseks kuluva umbes paarikümne kilogrammi vasega võrreldes kulub seda piiratud saadavusega maaki elektriajamiga autole neli korda ja autobussile umbes 20 korda rohkem. Lõppenud aastal kasutati ainuüksi elektriautode tootmisel 1,1 miljonit tonni vaske. Küsimus ei ole ainult autodes. Eelmisel aastal lisandunud päikesepaneelide ja tuulegeneraatorite tootmiseks kulus samuti peaaegu miljon tonni vaske.
Nõudluse suurendes tõuseb ka hind. Vase tonni hind oli 2020. aasta märtsis umbes 4580 dollarit, eelmise aasta lõpus aga umbes 8300 dollarit. Nii võib juhtuda ka see, et vasest mündile märgitud väärtus võib olla väiksem selle valmistamiseks kulunud materjali omahinnast.
Vaata vase vanametalli kokkuostuhindu siit.
Loe vasest lisa ka siit.