Aga kuidas roostevaba terast toodetakse ja milliseid ressursse selleks vaja läheb? Ning milline võiks olla vanaraua roll maailma terasetööstuses?

Roostevana teras on valmistatud erinevatest elementidest – neist kõige tähtsam on rauamaak, millele järgnevad kroom ja nikkel ning oksiidid. Need toorained sulatakse ahjus väga kõrgel temperatuuril 8-12 tunni vältel kokku ning valatakse seejärel erinevatesse vormidesse. Roostevaba terase sulamistemperatuur jääb olenevalt tema koostekomponentidest 1400 ja 1530 kraadi vahele. Järgneb kuumvaltsimisprotsess, mille käigus vormitakse erinevas suuruses ja paksuses vardad, traadid, plaadid või lehed.

Terase valtsimine.

Pärast seda läbib roostevaba teras metalli pehmendamiseks ja pingestamiseks karastamise. Selle protsessi käigus kuumutatakse ja jahutatakse materjali vaheldumisi erinevatele temperatuuridele. Karastamise käigus tekib materjalile kare pind, mis tuleb eemaldada näiteks happevanniga, millele järgneb viimane külmvaltsimine.

Pärast roostevaba terase soovitud kvaliteedi saavutamist lõigatakse materjal soovitud suurustesse. Tootmisprotsessi lõpetamiseks tuleb metalli pinnad viimistleda näiteks poleerimise või lihvimise teel.

Terasetootmine on üks rohkem energiat tarbivam ja CO2 heidet tekitav tööstusharu, andes umbes 8% ülemaailmsest süsinikdioksiidi heitest. CO2 heitkoguseid saab tuntavalt vähendada, kasutades terasetootmises kaevandatud maakide asemel vanametalli. Maagist ühe tonni terase tootmisel paisatakse erinevatel andmetel õhku 1,4 kuni 1,9 tonni CO2. Samas on vanarauapõhise tootja keskmine 0,39 tonni CO2 toodetud roostevaba terase tonni kohta.

Euroopa terasetehaste keskmine vanametalli osakaal tootmises on 60% lähedal. Itaalia ja Türgi toodavad vanametallist koguni 80–90% oma terasest ja roostevabast terasest. Samas ulatub maailmatutu liidri Hiina terasetootmises vanametalli osakaal vaevu 20 protsendini.

2022. aastal ulatus maailma roostevaba terase toodang 55,3 miljoni tonnini. Sellest veidi üle poole toodeti Hiinas. Suure vahega järgnes Euroopa, kus toodeti kokku 6,3 miljonit tonni roostevaba terast. Euroopa suurim roostevaba terase tootja on Outokumpu, kes on partneriks ka Cronimetile, et anda metallile uus elu.