EASi kommentaar: “Ettevõtte jõudmine “Ettevõtluse auhinna” konkursi nominentide hulka on tõestus edust ja teie suurest pühendumisest. Teie edulugu on siiralt ja positiivselt üllatanud žüriiliikmeid, kelle ülesanne oli konkursi erinevates etappides kandideerijate hulgast võitjad valida. Žürii hindas teie puhul kõrgelt noorema põlvkonna kaasamist ettevõtte arengusse ja muudatuste juhtimisse. Samuti järjepidevat tegutsemist ringmajanduse teadlikkuse suurendamise ning ressursside taaskasutusse suunamise nimel. Külastades teie ettevõtet tekkis hea äratundmine, et soovite päriselt inimeste käitumist muuta ja suunata neid säästlikumalt materjale kasutama.”
/—/

Vanametalli taas ringlusesse toovat Cronimet Nordic OÜ-d juhitakse pereettevõttena teist põlvkonda. Firmale pani aluse Eva Pedjaku abikaasa. Ettevõtte asutamise juures oli ka tema vend, kes on seal tänaseni ametis finantsjuhina, tema abikaasa töötab samuti ettevõtte finantsosakonnas.

„Viimasel paaril aastal on meil erinevaid juhirolle täitnud poeg Oskar ja tütar Laura. Oskar on juhtinud ettevõtte Jõgeva osakonda ja on viimasel aastal olnud kaasatud Cronimet Nordicu finantsjuhtimisse, vastutades muu hulgas ka ettevõtte IT-lahenduste lansseerimise eest tütarettevõtetes Soomes ja Lätis. Laura juhib ettevõtte Tallinna kesklinna osakonda,“ tõi ema välja.

Andres, Eva, Laura ja Oskar.

Lisaks perekonnaliikmetele on ettevõttes algusaastatest partneriks olnud Marko Erlich, kes vastutab viimasel ajal peamiselt ostu- ja müügimeeskonna tegevuste eest. „Markot pean suureks sõbraks ja laiendatud pere osaks. Ilma temata poleks ettevõte see, mis ta täna on.“

Pedjakut rõõmustaks, kui lapsed jätkaksid vanametalli ringmajandusettevõtlust, kuid on jätnud neile vaba valikuvõimaluse haridustee ja karjääri osas. „Teisalt pean faktist, kas üks või teine pereliige on ettevõttesse kaasatud, olulisemaks väärtusi ja ühtekuuluvus- ning omanikutunnet, mida pereettevõttena oleme teadlikult arendanud.“ Ta lisab, et kuna on lapsi kasvatanud samas väärtusruumis, on ootuspärane, kui nemadki soovivad oma tulevikku pereettevõttega siduda.

Lihtsalt meeldib koos olla

Nad on muutnud ettevõtte juhtimise võimalikult avatuks ja räägivad ausalt kõigest, et töötajad oleksid kursis firma tegevusega. Eva Pedjak usub, et ettevõtte juhina on oluline iga töötaja mure või ettepaneku ära kuulamine ning see, et nad saaksid võimaluse neid ettepanekuid ka ellu rakendada – see annab töötajale teadmise, et tema tegevusest sõltub ettevõtte käekäik ja areng.

Sellele, mis on pereäri plussid ja miinused, pole Pedjak mõelnud. „Mulle lihtsalt meeldib oma perega koos olla. On usaldus ja sõprus ning koos läbi elatud kogemus nii eraelus kui ka tööl annab väga mõnusa tunde. Olen iga ühiselt veedetud päeva eest ülitänulik.“

Majanduse osas optimistlikud

Cronimet Nordic OÜ tegevus on globaalne. See tähendab, et nende tegevus Eestis on mõjutatud maailmas toimuvast. Kui juhtuvad globaalsed kriisid, nagu COVID, praegune sõda Euroopas ja majanduskriis, reageerivad turud nendele viivitamatult.

Vanametalliturgu on viimastel aastatel iseloomustanud suur volatiilsus. Hindade ebastabiilsus on põhjustanud ka nõudluse kõikumise turgudel. „Selle tõttu on ka meie mahud vähenenud. Olen optimistlik, sest majandus on tsükliline ning küllap on peagi taas ees ka paremad ajad,“ lausub Pedjak.

Ta on veendunud, et iga kriis annab hea võimaluse muutuda veel paremaks. „See motiveerib pingutama efektiivsuse nimel, leidma uusi lahendusi.“

Võrkpalli suurtoetajad

Juba on tema sõnul näha ka pingutuste esimesi vilju. Tal on hea meel tõdeda, et vaatamata keerulisele majanduskeskkonnale on neil jätkunud südikust kaugemale tulevikku vaadata ja investeeringutega jätkata – sel aastal on nad mitmes osakonnas panustanud arengusse, et nii klienditeeninduse kui ka töötajate töö- ja olmetingimusi parandada.

Lisaks võtsid nad üle ühe ettevõtte, mis võimaldas laiendada tegevust Keilasse. Käimas on ettevalmistused mitme uue ja kalli vanametalli töötlemisliini saabumiseks ning käima panekuks. Investeeritakse ka inimestesse – värvatakse ja koolitatakse varasemast rohkem olemasolevaid.

Sellest hooajast sõlmis ettevõte suurtoetaja lepingu Eesti Võrkpalli Liiduga ning nüüd kannab Balti riikide meeste klubivõrkpalliturniir Cronimet Liiga nime. „Tervislikult elatud elu üks tagaja on kindlasti sport – just seepärast otsustasime hariduse kõrval ka sporti toetada,“ sõnab Pedjak.

Avaldasime artikli osa Delfi Ärilehe rubriigist „Eesti parimad ettevõtted 2023“  Kogu artikkel on loetav siit.