„Kujutamaks paremini ette meie käideldud metalli kogust, võib võrdluseks tuua, et sellest piisaks 1345 keskmise tuulegeneraatori ehitamiseks,“ ütles Cronimet Nordicu juht Eva Pedjak.

Metallide ringmajanduses on vanametalli kogumisel ja ümbertöötlemisel oluline roll, et vähendada keskkonnakahjusid ja säästa maavarade ressursse. Näiteks CO2 heitkoguseid saab vähendada peaaegu kaks korda, kasutades terasetootmises kaevandatud maakide asemel vanametalli. Rauamaagist ühe tonni terase tootmisel paisatakse õhku ligi kaks tonni CO2, värviliste metallide puhul veelgi rohkem. Cronimet Nordicu tegevus aitas seega 2023. aastal kaasa kasvuhoonegaaside emissiooni vähendamisele hinnanguliselt enam kui 350 tuhande tonni võrra, mis oleks õhku paisatud, kui ringmajandusse suunamise asemel oleks sama kogus metalli toodetud maagist.

„Keskkonnakahju vähendamiseks on vaja terasetootmisesse suunata maagi asemel senisest rohkem vanametalli,“ ütles Eva Pedjak. „Euroopa terasetehaste keskmine vanametalli osakaal toomises on 60% lähedal. Aga saaks veelgi enam. Head näited on Itaalia ja Türgi, kes toodavad vanametallist 80–90% oma terasest ja roostevabast terasest. Mündi teine külg on Hiina, kes toodab umbes poole maailma terasest, kuid nende vanametalli osakaal terasetootmises ei ületa 20%.“

Pedjaku sõnul on maailma tööstuse nõudlus metallide järele pikas perspektiivis kindlas kasvutrendis. „Majanduse tsüklilised langused või rahvusvahelistest ulatuslikest kriisidest ja sõdadest tekitatud mõõnad vähendavad nõudlust ning alandavad hindu lühiperspektiivis – selle mõju oli meie sektorile tunda ka eelmisel aastal,“ ütles Pedjak. „Majanduse jahtumist lükkas mullu tagant ka hüppeline intresside tõus ja kõrged energiahinnad.“

Pedjaku sõnul võib Euroopa turul alanud aastasse siiski prognoosida metallide nõudluse mõningast tõusu. „Esimesel poolaastal on tõenäoliselt teatav stabiliseerumise periood, kuid seejärel võib ees oodata ka vanametalli mõõdukas hinnatõus,“ ütles Pedjak. „Selle üheks eelduseks oleks kindlasti ka oodatav intresside langemine, mis majanduskeskkonda turgutaks.“

Ka Fitch Ratings märkis oma prognoosis, et terasenõudluse kasv jätkub enamikus piirkondades ning ülemaailmne tarbimine kasvab 2023. aastaga võrreldes 20–30 miljonit tonni. Nõudluse kasvu tagavad Kagu-Aasia turgude elavnemine, Türgi turu tugev taastumine ning mõõdukas kasv Euroopas, USA-s ja Brasiilias. Fitch Ratings´i järgi maailma suurima terasetootja Hiina nõudlus siiski väheneb veidi.