Jäätmete sortimisjaam Vasalemma Põhikoolis.
Jäätmete sortimisjaam Vasalemma Põhikoolis. Foto: Katre Saar

Eesti Ringmajandusettevõtete Liidu algatatud projekti käigus paigaldati koolidesse 35 sortimisjaama. Sortimisjaamad said Lääne-Harju kuus kooli: Laulasmaa kool, Padise põhikool, Paldiski Ühisgümnaasium, Paldiski Vene Põhikool, Risti kool ja Vasalemma kool. Osa koolidel on mitu maja – kõik majad said omale vajaliku arvu sortimisjaamu.

„Enamus Lääne-Harju valla koole on liitunud Rohelise Kooli programmiga ning jäätmete sorteerimine on õpilastele juba päris selge. Oluline ongi hakata muutma inimeste käitumisharjumusi juba varajases eas, nii kasvavad põlvkonnad, kelle jaoks jäätmete sorteerimine on tavapärane. Sortimisjaamad aitavad kindlasti viia õigesti sorteerimise harjumust veelgi rohkemate õpilasteni ja seeläbi jõuda ka suurema hulga vallaelanikeni,“ ütles Lääne-Harju vallavanem Jaanus Saat.

Eesti Ringmajandusettevõtete Liidu juhiMargit Rüütelmannisõnul on jäätmete liigiti kogumine iseäranis populaarne noorte seas. „Jäätmete sorteerimine on igaühe kohustus ning kooliõpilased on need, kellelt peame eeskuju võtma. Me vastutame kõik koos, millise jälje keskkonnale jätame. Ringlusse saab suunata ainult liigiti kogutud jäätmeid ja kui kõik visata ühte kasti, ei ole enamasti võimalik sellest midagi teha. Kui koolilapsed saavad jäätmete liigiti kogumisega hakkama, siis pole täiskasvanutel küll ühtegi vabandust, miks seda mitte teha,“ ütles Rüütelmann.

Jäätmete liigiti kogumiseks on Cronimet sortimisjaama soetanud ka meie kõige suuremasse osakonda Paldiskis. Plaanis on neid võimalusel paigaldada teistessegi osakondadesse.